Litoměřické medobraní

20.09.2015 12:08

Vážení přátelé,


již druhým rokem jsme spolu s místní Stranou zelených spoluorganizátory nově vznikající tradice Litoměřického medobraní.
Loňský pokusný ročník pokládáme, i přes nedobrý medný výnos, kdy v říjnu již většina z nás měla zásobu medu sotva pro vlastní spotřebu, a tedy se na akci neprezentovala, za velmi vydařený.


Během odpoledne se v sálku u čajovny vystřídalo více než 600 návštěvníků. Ve chvílích největšího náporu museli dokonce vystát frontu, aby se dostali dovnitř.


Samotné medobraní probíhalo tak, a letos bude také, že včelaři dostali k dispozici k prezentaci a ochutnávce svých medů, včelích produktů a provozů stůl, dávkovače medu (prodává je přítel Andrš ve Včelíku) na standardní 1kg svazovou sklenici. Návštěvníci při vstupu obdrželi čiré plastové lžičky a značku, kterou na konci ohodnotili med, který jin chutnal nejvíce. (V loňském roce jím byl akátový med Hany Kubů z Křešic.)


Zároveň s ochutnávkou probíhal i prodej medů, medovin, svíček, sortimentu přítele Andrše a keramických nádobek na med z produkce místní Diakonie.


Součástí byla také výstavka o životě včel, včelařského vybavení a literatury.
V letošním roce plánujeme navíc ukázku vytáčení medu v medometu, pivovar Labuť uvařil speciálně pro tuto příležitost medový speciál, ochutnávky a prodej medovin z Muzea medoviny a další speciality a zajímavosti, které jistě přilákají mnoho návštěvníků a kupců.


Akce pro veřejnost proběhne mezi 14 až 17 hodinou v prostoru Centrální školní jídelny - v sobotu 3.10.2015.
Pro vystavující je zahájení a přípravy od 13 hodin.


Vstupné žádné není, pouze za každý stůl vybereme 50 korun na úhradu pronájmu sálu. V ceně jsou pro každého dva dávkovače (do rozdání zásob z loňského roku - kdo se dřív přihlásí, na toho se dostane). Případně bude jistě možné po domluvě s př. Andršem přikoupit další dle množství vzorků.


Akce je pojata jako beznákladová, Základní organizaci nevznikají žádné náklady ani zisk. Cílem je pouze propagace nás, lokálních včelařů a představení veřejnosti přínosů včelaření a medu nejen jako sladidla.

 

Pokud budete mít dotazy nebo se budete chtít zúčastnit ať už jako vystavující/prodejce nebo návštěvník, napište.

Jste srdečně vítáni!

 

S pozdravem...                                               Josef Horák jednatel ZO ČSV Litoměřice