POZOR na včelomorky + prohlídky včelstev před zazimováním

11.08.2015 11:15
Vážení včelaři,
 
věnujte svým včelám ještě trochu času teď po vytočení medu a zakrmení a prohlédněte je - buďte pozorní ke všemu, co by se odlišovalo od normálu. Neměli bychom hledat jen roztoče na včelách a podložkách. Důležité je zkontrolovat přítomnost matky a stav plodu - zimní generace. Někde se třeba pokoušely včely o tichou výměnu matky a včelstvo může zůstat bezmatečné. 
 
Na našem území se objevily včelomorky - je možné, že si je včely roznesou mezi sebou při zalétávání do cizích úlů. Při přemnožení mohou včelomorky značně obtěžovat, napadená včela mnoho práce neudělá, když neustále bojuje s touhle "mouchou" a snaží se ji setřást. To platí hlavně u matek, kterým včelomorky ubírají důležitou potravu, oslabují je tak a také může mít matka víc práce s nimi, než aby mohla klást vajíčka ... Řešení je při tom snadné - do podzimního léčení proti roztočům je ještě celkem daleko, ale včelomorky podle rad mnohých včelařů stačí silně pokouřit tabákovým kouřem a měly by odpadnout. Balíčky nejlevnějšího tabáku jsou běžně dostupné ...
 
Na webu máme krátký popis a foto, včetně videa z Youtube, kde je jasně vidět, co přemnožené včelomorky dokážou s matkou udělat https://zo-csv-benesov-n-pl.webnode.cz/news/vcelomorka/ .