Slavnosti medu a vína 2015 - Děčín

14.07.2015 11:31

Vážení přátelé, 

 

Věnujte prosím pár minut několika řádkům, které jsou určeny právě jenom pro vás o připravované slavnostní akci.

 

Myšlenka akce vznikla někdy na podzim roku minulého, kdy se nejprve uvažovalo o samostatné události pro včelaře a jejich příznivce. Při společných konzultacích s vedením zámku a lidmi spojenými se zámkem, nám bylo nabídnuto akci spojit se slavnostmi vína, což se ukázalo jako ideální řešení, protože se úžasně doplňuje a navíc je to organizačně mnohem snadnější. 

 

Pojmenování “slavnosti” plně vystihuje význam akce a to především pro včelaře samotné. V prvé řadě jsme totiž chtěli udělat setkání, které nebude na úrovni běžných trhů ale akcí jenž doplní to, co na děčínsku včelařům a příznivcům chybí - přátelské setkání. Dobře totiž víme, že současná setkání jsou spíš tak trochu pouze z povinného soudku výročních schůzí a drobných administrativních schůzí. Slavnost by však měla být určitým vyvrcholením a svátkem. 

 

Oslovení “příteli” přímo vybízí k tomu, se jako přátelé sejít a s úsměvem na rtech prožít skvělý den, kdy lze společné téma probírat a prezentovat všemi směry a dozajista s jistou radostí. Slavnosti by měly být především o setkání lidí se společným zájmem . Být oslavou a zároveň poctou k včelařskému umu, poklonou k přírodě a příležitostí poznat lépe druhé a sdílet společné. V neposlední řádě jsou také přímou cestou k oslovení veřejnosti, proto kterou jak už nyní víme, jsou tyto slavnosti s velkým zájmem vítány. 

 

Průběh: 

Slavnosti medu a vína proběhnou na zámeckém nádvoří děčínského zámku 30.8.2015 v neděli od 10:00 hodin, kdy při příležitosti této akce dojde také k zahajovacímu otevření nově zrekonstruovaného nádvoří. 

 

Během dne se připravuje svépomocí z naší strany menší prezentace včelařství, přednášky pro veřejnost a včelaře, stánky pro děti, odlévání svíček. Bude přistaven prosklený úl se živým včelstvem a další program jako soutěž o nejchutnější med a podobně, tak jak ještě náplň společně stvoříme. Vše by měla podtrhnout živá muzika. 

 

I když akce není primárně prodejní, zcela přirozeně se očekává zájem o med a další produkty. Proto je prostor pro všechny včelaře spolku, aby zde nabídli své produkty, kdy je možné využít několika stánků, které budou zapůjčeny zámkem. 

 

Organizace: 

Celou přípravu medové části slavností chystáme svépomocí a se snahou minimálních nákladů, protože samozřejmě zdroje financí na podporu nejsou. V žádném případě nechceme aby organizace někomu zabrala podstatnou část zbylého volného času a proto se snažíme spojit síly. Z tohoto pohledu nabízíme prostor všem včelařů z okresu Děčín ale také prosíme o případnou účast - pomoc v tomto nultém ročníku, který by měl mimo jiné ukázat, zda v této tradici pokračovat I v letech budoucích. 

 

Pokud máte schované cokoli, třeba z historie včelařství, nebo něco čím lze prezentovat, sami ukázat nějaké techniky, nebo zapojit děti či jinak podat pomocnou ruku, kontaktujte nás prosím. 

 

I když letošní rok ne každému přeje ve velké produkci medu, věříme, že většina něco prodat přímo na zámku ze své produkce může. Stačí třeba vzít 15 – 20 lahví medu, kdy je můžete prodat sami, nebo pomocí společných stánků. Med nebo jiné produkty zde můžete nechat pro prodej a potom si převzít z prodaných kusů finance. Stále je to prodej ze dvora i když zámeckého. Důvod této výzvy je skutečnost, že přeci jenom bude veřejnost med čekat a je to za včelaře také určitá forma prezentace. Pokud máte vlastní stánek s produkty, určitě napište, aby se naplánovalo umístění. 

 

Přivítáme proto každý nápad, nebo přátelskou, byť drobnou pomoc, která může učinit setkání vřelejší a zajímavější. Pomůžeme tak společně vytvořit slavnost, která si díky velkému zastoupení včelařů na děčínsku zaslouží konání. 

 

Akce je slavnostní a tak jsou zváni všichni bez ohledu na to, zda přijmou účast v organizování. Hlavním důvodem je, jak bylo uvedeno zkraje, setkat se v dobré atmosféře. Z tohoto důvodu je také naplánováno následné společné posezení po 17:00 hod v zámecké restauraci. 

 

Děkujeme za vaší pozornost a případnou spoluúčast na přípravě velice přivítáme. 

 

Organizátoři slavností (za medovou část) 

 

Přípravné setkání účastníků je naplánováno 16.7. v 17:00 (místo bude upřesněno, stačí nás jenom kontaktovat) a další 18.8.2015 .