Dotazník - monitoring úspěšnosti zimování včelstev (COLOSS)

15.04.2016 08:32

Vážená včelařko, vážený včelaři,

 

dne 22. března jsme zahájili v pořadí již třetí ročník Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev 2015/16, tohoto monitoringu jste se účastnil/a v loňském roce, a proto si dovolujeme Vás opět oslovit a požádat Vás o vyplnění letošního dotazníku.

 

DOTAZNÍK JE DOSTUPNÝ NA ADRESE WWW.COLOSS.CZ A JE PŘÍSTUPNÝ DO 31. KVĚTNA 2016.

 

Sbíráme odpovědi i od včelařů, kteří úhyny neměli, neboť jejich pozorování jsou také důležitá pro vyhodnocení loňské sezóny, proto neváhejte a zúčastněte se!!

 

V loňském roce jsme mohli pozorovat vliv letního ošetření včelstev proti varroóze. Včelaři, kteří aplikovali léčiva jako Gabon, kombinovali Gabon s krátkodobými odpařovači kyseliny mravenčí nebo použili přípravky na bázi thymolu, měli výrazně nižší ztráty včelstev než ostatní včelaři. V letošním roce se opět zaměříme na sledování ošetření proti varroóze, monitorujeme také výskyt pokálených včelstev, tedy potenciální výskyt nosematózy, podrobné výsledky naleznete v tomtočlánku, který vyšel i v Moderním včelaři 6/2015.

 

Novinkou letošního roku je spolupráce se Státní veterinární správou, která o výsledky projevila zájem. Není třeba se však obávat sankcí ze strany státního dozorového orgánu. SVS dostane pouze anonymní výsledky studie, stejně jako všichni ostatní včelaři, protože je opět budeme publikovat ve včelařském tisku na konci roku 2016. Důležité ale je, že SVS má o výsledky zájem, protože na jejich základě může lépe reagovat na potřeby včelařů a hlavně mít díky studii informace přímo od nich.

 

Ti z Vás, kteří nám chtějí aktivně nebo pasivně pomoci s šířením informací o studii, mohou využít materiály umístěné zde. Najdete tam prezentaci, kterou můžete využít během včelařských schůzí a jiných setkání včelařů, dále pak bannery na webové stránky i vyhodnocení z minulých ročníků. PDF dotazníku je k dispozici zde. Budeme rádi, když nám pomůžete s šířením dotazníků mezi včelaře v okolí. Pokud chcete vytištěné dotazníky zaslat poštou domů, kontaktujte nás zde.

 

Aktuální informace budou průběžně zveřejňovány na www.mojevcely.eu

 

Takže závěrem – pojďme na to!

 

S pozdravem

 

Mgr. Jiří Danihlík, Ph.D.

 

národní koordinátor projektu

monitoring.vcely@email.cz

www.mojevcely.eu – další informace o projektu a osobní stránky koordinátora

www.coloss.cz – link přímo na dotazník